HD elektro v.o.s. Brno
zpět - Na hlavní stránku

návrat na úvodní stránku  
Poradny

HD elektro v.o.s. BRNO
výpočetní a kancelářská technikaPoradna

Download ceníků

Vyhledání položek
z celého ceníku

 
Tisk stránky
Co je to WiFi ?

Co je to Wi-Fi ?

Jednou větou:

bezdrátové propojení počítačů 
v mikrovlnném pásmu 2,4GHz nebo 5,8GHz.

Kdy má jeho použití význam ?

     Všude tam, kde chceme propojit počítače bez použití drátů. Můžeme je propojit nejen v rámci jednoho bytu, kanceláře apod., ale i mezi jednotlivými budovami.

Na jakou vzdálenost Wi-Fi funguje ?

     V budově (tedy tam, kde překážejí zdi) na vzdálenost několika desítek metrů. Zde ve skutečnosti nehraje roli ani tak vzdálenost, jako právě ten počet zdí - a samozřejmě i jejich tloušťka a materiál, ze kterého jsou postaveny. Tlustá cihlová zeď může mikrovlny propouštět lépe, než tenká zeď ze železobetonu. A nejhorší překážkou jsou podlahy (nebo chcete-li stropy - jejich tloušťka bývá cca 60cm a signál se přes ně prakticky nedostane. A pokud signál z jednoho poschodí projde, pak vězte, že ve skutečnosti prokličkoval někde po schodišti, světlíkem nebo výtahovou šachtou.

Ve volném prostoru, tedy tam kde je přímá viditelnost, to mohou být nejen stovky metrů, ale i kilometry.

 

Wi-Fi klient v provedení PCI
Wi-Fi anténa - provedení síto

Jaká je rychlost propojení ?

     Původně to bylo teoreticky až 54 nebo 108Mbps, dnes jsou tyto rychlosti ještě větší - 150-300Mbps. V praxi je ale skutečná rychlost podstatně nižší, max. asi 20-30Mbps. Pokud to srovnáme s rychlostí při použití "drátů" - 100Mbps - potom je jasné, že dráty jsou a vždy budou rychlejší (a většinou levnější). Přesto je v řadě případů Wi-Fi připojení výhodnější - je to všude tam, kde můžeme ušetřit za příliš dlouhou nebo složitou kabeláž.

Bude nižší rychlost omezovat např. při připojení na Internet ?

     Rozhodně ne, běžné připojení na Internet je sice na rychlostech, které se ještě před pár lety zdály nereálné (UPC např. v současné době nabízí připojení o rychlosti 30Mbps, 60Mbps nebo 120Mbps - ale to je opět jen teorie. I když ve firmě toto "báječné" připojení máme, v reálu se jeho rychlost pohybuje kolem 10-20Mbps. A pokud bych si pořídil internet přes pevnou linku, pak opět (bez ohledu na nabízenou rychlost) se v našem okolí - dle kvality rozvodů - pohybuje reálná rychlost mezi 4-6Mbps

Z toho vidíme, že skutečná rychlost Wi-Fi je přece jen větší a použití internetu nijak neomezuje.

Jaká je cena Wi-Fi zařízení ?

     Nejlevnější zařízení je již v ceně kolem 500 Kč. Nejlevnější zařízení nám ale obvykle nemusí vyhovovat, navíc potřebujeme vždy 2 strany, mezi kterými probíhá spojení. Rozumný odhad tedy je asi 2 x 1.000 =2.000Kč. Při náročnější situaci (větší vzdálenost, překážky na trase, větší počet připojených uživatelů atd.) může ale cena podstatně stoupnout (přístupové body, antény, pigtaily apod.) - takže ceny větších instalací se mohou vyšplhat na desetitisíce korun..

Kdo používání Wi-Fi zařízení povoluje ?

     Wi-Fi využívá tzv. generální licenci, tuto technologii tedy může používat každý (nemusí se platit žádné poplatky, ani nemusíte zařízení nikam přihlašovat). Zařízení, která se u nás prodávají musejí splňovat podmínky této licence - jedná se jak o frekvenci a kvalitu vysílaného signálu, tak také hlavně o vysílaný výkon. Ten je striktně dán generální licenci a není dovoleno ho překračovat.

     Zakázáno je ovšem používat vysílače či antény vlastní výroby - ty nemají certifikované parametry a svým nekontrolovatelným vyzařováním ruší ostatní uživatele (možná výše pokuty až 5 milionů korun).. To ovšem platí i pro některé - továrně vyráběné a u nás prodávané - výrobky. Jsou to v první řadě tzv. zesilovače signálu. Jsou to jednoduchá a celkem levná zařízení, která se zapojí k vašemu WiFi vysílači a místo jím vyzařovaného výkonu řekněme 100mW vyzáří třeba 10W. Výsledek? Výborná "slyšitelnost" vašeho signálu i na velkou vzdálenost - jednou anténou na střeše vašeho domku můžete pokrýt spolehlivě třeba celou vesnici.
     Nevýhoda? právě jste porušili podmínky generálního povolení !!!
     Z vašeho jednoduchého zařízeníčka se tak stal černý vysílač.
     Jak je to možné, když jste zařízení koupili zcela normálně ?
     1) takováto zařízení nekoupíte v běžném obchodě, ale obvykle na internetu
     2) ten kdo ho prodává se ničeho trestného nedopouští - má paragrafy nastudované a schovává se za nějakou větičkou, např. že zařízení je určeno pro "testování", "sběratelské účely", "pro export" (rozumí se do země, která se Generální licencí neřídí) apod.
     3) Trestného činu se naopak dopouští ten, kdo zařízení používá - a to jste vy !!!
 Nejhorší situace nastává, když vás prodejce ubezpečuje, že vám vlastně nic nehrozí - dnes už nikdo tahle zařízení nekontroluje, už dávno neexistují služby, které vyhledávaly černé vysílačky, prostě nic vám v tomto směru nehrozí. A má v podstatě pravdu - černé vysílačky už fakt nikdo nevyhledává. Takže si zakázané zařízení nainstalujete a jste v pohodě...
     Jenže ! Ono úplně stačí, aby si někdo ve vašem okolí stěžoval, že má špatný signál (rozhlas, TV), že se tam objevuje nějaké rušení apod. Což všechno jsou věci, které asi vůbec s vámi nebudou souviset. Jenže - přijede pojízdná laboratoř odrušovací služby - a mají vaši černou vysílačku odhalenou dřív, než se vůbec dostanou k té práci, proč vlastně přijeli...
     Výsledek? můžete klidně počítat s pokutou, jejíž výše bude srovnatelná s cenou baráku, na jehož střeše je zakázaná anténa nainstalovaná. Statisíce, někdy miliony nejsou výjimkou. Takže před nákupem zesilovačů signálu upřímně varuji - za ty příšerné problémy to fakt nestojí.

Wi-Fi anténa - provedení parabola

Mohu si podobné zařízení prohlédnout nebo vyzkoušet ?

Ano, u nás v prodejně vám takové zařízení předvedeme, případně zapůjčíme nebo odzkoušíme tam, kde jej chcete provozovat.HD elektro v.o.s. - servis výpočetní techniky

tel.  530 342 542 mobil  775 524 130
servis@hd.cz


Tak tady jsem ještě včera měl diplomovou práci, fotky mých dětí, účetnictví a kdoví co ještě. A teď je to všechno v prrrr...

Záchrana dat

Zajistíme vám záchranu - obnovu - zálohování vašich dat ze všech běžných medií:
HDD z počítačů, notebooků i externí (USB)
flešky, paměťové karty do foťáků a mobilů
a dalších běžných i méně běžných datových nosičů

Od jara 2017 jsme zrušili prodejnu.
Servis nadále poskytujeme na naší domácí adrese:

Domažlická 2, Brno - Královo Pole
rožák Domažlická/Štefánikova

Trasa šaliny 1 a 6 – mezi zastávkami Šumavská a Kartouzská
a
zastávka autobusu 67 a 81 přímo před domem.
A autobus 68 má zastávku hned na protější straně ulice.

zvonek B. Volný, 2. patro

pracovní doba dle tel. domluvy
(optimálně zavolat cca 1/2hod předem pro případ, že
1. jsem šel nakoupit něco k večeři
2. zasahuji zrovna u jiného zákazníka
3. právě venčím naši Ajdu
abych se stačil zavčas vrátit a vy nemuseli zbytečně bušit čelem do dveří )

Potřebujete k nám něco poslat?
HDD na záchranu dat, notebook na opravu nebo něco jiného?
V tom případně doporučuji zásilkovnu
A její nejbližší pobočka (na kterou vidím z okna) potom je
 
Brno, Královo Pole, Štefánikova 50
 Identifikátor pobočky: 8801

Nemůžete se k nám dovolat?

Opravy poškozených či zavirovaných počítačů, rekonstrukce, modernizace, počítače na zakázku

Umřel vám počítač?
Servis a opravy počítačů, notebooků, monitorů
aj.