HD elektro v.o.s. Brno
zpět - na hlavní stránku
 HD elektro

 

HD elektro v.o.s. BRNO - Královo Pole
servis výpočetní techniky

Poradna
úvodní stránka

 

návrat na úvodní stránku  
Poradny

Monitory

Počítačové
konektory
Chlazení

Spolehlivost
životnost
servis

Co nakoupit

Základní typy počítačových skříní

Desktop - slimDesktop - slim, varianty Desktop

   Nejmenší skříně jsou typu desktop. Vlevo vidíme skříně slim-line. Jsou opravdu nejmenší, je v nich obvykle místo na jednu FDD mechaniku a na jednu optickou mechaniku (CD, DVD). Vejde se do nich jen jeden HDD - a samozřejmě základní deska, zdroj atd. Moc místa v nich ale skutečně není a proto se s nimi u nových počítačů téměř nesetkáme. Spíš je známe z různých výprodejů starších počítačů - a já velmi doporučuji se těmto nejmenším skříním vyhýbat. Pokud totiž budete potřebovat něco změnit, narazíte na naprostý nedostatek prostoru a tím pádem na naprostou nemožnost jakékoliv změny.     Normální desktop - na obrázku vpravo má už "běžné rozměry" - tedy zhruba odpovídá počítačové skříni, položené na bok. Obsahuje obvykle 1 nebo 2 malé pozice a 2 nebo 3 pozice velké. Můžete do něj umístit většinu požadovaných komponent, díky ležaté poloze ale dochází ve většině případů k přehřívání a proto až na výjimky pro nové počítače nedoporučuji.

     Minitower    

Miditower Middletower Bigtower
Počet velkých
 (5,25") pozic
1 - 2 3 4 6
Výška (cm) 32-36 35-40 42-45 60-70
mini midi middle big

    Základní běžné skříně jsou v provedení mini-tower, midi-tower, middle-tower a big-tower. V tabulce máte udány počty velkých (5,25") pozic, které jednotlivým kategoriím odpovídají. Samozřejmě, existují i výjimky, které to všechno stavějí na hlavu - např. big-tower, osazený jen dvěma velkými pozicemi. Navíc, aby to bylo ještě komplikovanější, řada výrobců či dodavatelů si skříně označuje podle momentální nálady a díky tomu vzniká zmatek. Pro naše účely se ale budu snažit dodržovat výše použité rozdělení.
    Který typ skříně doporučit?
    Mini-tower vám sice postačí pro montáž potřebných komponentů, ale omezuje vás co se týká dalšího rozšiřování počítače a dosti špatně se chladí. Používá se hlavně tam, kde je požadavek na minimální výšku počítače a zároveň se jedná o jednoduché sestavy, u kterých se nepočítá s dalším rozšiřováním a u kterých nehrozí přehřívání - tedy obvykle kancelářský počítač s nepříliš (tepelně) výkonným procesorem případně pro počítače v EKO provedení - s velmi nízkou spotřebou..
    Midi-tower je už dostatečně velký a běžně se proto používá. Využijeme ho tam, kde potřebujeme snížit výšku skříně (např. kvůli umístění v nábytku, kde není dostatek místa).
    Middle-tower je asi nejrozšířenější pro počítače s velkým výkonem - pro workstations nebo pro herní počítače - poskytuje dosti místa pro disky i mechaniky a díky jeho výšce vzniká komínový efekt, který usnadňuje chlazení. Není problém s chlazením výkonných procesorů, herních grafických karet apod.
    Big-tower se používá málo - je příliš velký, leckdy se nevejde pod stůl, jeho cena je vyšší a v této kategorii je dosti malý výběr. Ovšem na druhé straně nabízí nejvíce prostoru a s jeho chlazením nejsou žádné problémy - např. zatímco u mini-toweru je optická mechanika jen pár cm od procesoru, u big-toweru je mezi nimi klidně 40cm - součástky se tedy navzájem nezahřívají a provoz je díky tomu mnohem spolehlivější. Musíme samozřejmě počítat s tím, že takováto skříň se vám vůbec nemusí vejít pod stůl !!!

Počítačová skříň big-tower Počítačová skříň big-tower v provedení mini-server big-tower v provedení mini-server osazený svítícími chladiči HDD Velká serverová skříň

    Pro srovnání - vlevo vidíme běžný big-tower. Parametry stejné, jako v přehledové tabulce, tedy obvykle 6 velkých pozic. Tuto skříň použijeme hlavně tenkrát, když se nám jedná o počítač s vyššími nároky na spolehlivost (vyšší skříň = lepší chlazení = nižší teplota součástek = jejich vyšší životnost = menší poruchovost, vyšší spolehlivost).
    Druhý v pořadí je big-tower v provedení mini-server. V přední pozici lze umístit 8 až 12 mechanik, což podobnou skříň předurčuje pro skutečně náročné využití - hlavně jednoduché servery s více HDD, případně s diskovým polem. A jak krásně to vypadá, když pro chlazení disků použijeme např. chladiče Musketeer od CoolerMaster, vidíme hned vedle
   
Na posledním snímku vpravo vidíme už skutečnou serverovou skříň - je podstatně hlubší, než běžný case, má zhruba dvojnásobnou šířku, a navíc bývá kvůli váze na kolečkách. Vidíme, že v části pro základní desku nic nepřekáží - dá se zde dosáhnout ideálního chlazení. Druhá část bývá určena pro HDD - běžně zde najdeme místo pro 8 - 12 - 16 HDD. Pokud takovýto počítač konstruuje odborník, dá se vytvořit server se skutečně profesionálními parametry.

    Nyní se podíváme do počítačové skříně zevnitř:

    Zde tedy vidíme skříň otevřenou. Bočnice je ze skříně odmontovaná, takže je do skříně dobrý přístup. Vzadu je umístěn zdroj (nahoře), pod ním je místo pro základní desku, její konektory a jednotlivé karty. Také zde vidíme zadní ventilátor. Vpředu dole je opět místo pro ventilátor. Nad ním jsou montážní pozice - spodní malé (3,5" - tedy FDD nebo HDD), nad nimi velké (5,25" - pro optické mechaniky - CD, DVD).

    Začneme pozicemi pro mechaniky. Levá varianta - na horním i dolním obrázku - počítá jen s minimálním počtem disků i mechanik. Do takovéto skříně bývá velký problém umístit např. druhý HDD. To je také důvod, proč je příliš nedoporučuji. Rozhodně výhodnější je pravá varianta - je zde dostatečný počet nejen pro optické mechaniky, ale koš pro HDD je prodloužen až ke dnu skříně - můžeme sem umístit několik HDD nebo mezi nimi můžeme ponechat dostatek prostoru pro chlazení.

    Chlazení je samozřejmě u skříní velmi důležité. Proto si nyní rozebereme umístění jednotlivých ventilátorů.
    Prvním je zadní ventilátor, umístěný pod zdrojem. Ten není podmínkou - na některé skříně nelze zadní ventilátor namontovat vůbec, jindy jsou pro něj jen připraveny otvory a pouze u malého počtu skříní je ventilátor již přímo osazen. Pochopitelně - žádná pozice pro zadní ventilátor je tou nejhorší variantou, naopak čím větší ventilátor, tím lepší chlazení (a tedy lepší skříň).
    Další místo pro ventilátor vidíme ve spodní části na přední stěně. Zde jsou otvory pro ventilátor umístěny ve většině případů, ale pozor - ne vždy je tento přední ventilátor zcela funkční! U řady skříní jsou pro něj připravené otvory tak malé, že neumožňují dostatečný průchod vzduchu, případně je ventilátor zcela zakryt předním panelem, takže jeho použití je pak spíše symbolické.
    Ve zcela výjimečném případě najdeme ventilátor "na stropě" počítače. Jedinou nevýhodou je, že na takovou skříň nesmíme nic odkládat. Naopak obrovskou výhodou je využití přirozeného proudění vzduchu - teplý vzduch stoupá vzhůru a nahoře umístěný ventilátor jej tedy odsává z nejteplejšího místa.
    Běžné jsou naopak ventilátory umístěné na boční stěně. Základní provedení s jedním 80mm ventilátorem bývá doplněno tzv. tunelem, který přivádí studený vzduch přímo k procesoru. Novější konstrukce spíše používají větší rozměry ventilátorů - počínaje 120mm až po ideální 200mm nebo 250mm ventilátory. Jejich výhodou je velmi tichý provoz a zároveň tak velký proud vzduchu, že se veškerý vzduch v počítači vymění během několika vteřin a jeho teplota tak zůstává prakticky na teplotě okolí.

 



HD elektro v.o.s. - servis výpočetní techniky

tel.  530 342 542 mobil  775 524 130
servis@hd.cz



Záchrana dat

Zajistíme vám záchranu - obnovu - zálohování vašich dat ze všech běžných medií:
HDD z počítačů, notebooků i externí (USB)
flešky, paměťové karty do foťáků a mobilů
a dalších běžných i méně běžných datových nosičů

Jednak se záchranama dat zabýváme dýl,
než polovina z vás pobíhá po této planetě.

A také na záchrany vašich disků používáme nejmodernější jemné vysoce specializované nástroje

Používáme nejmodernější specializovanou techniku, specielně vyvinutou na tyto operace (ale občas se uchylujeme i k virguli, zaklínání a černé magii vůbec).

A hlavně - dokážeme zachránit data prakticky ze všech druhů datových nosičů.

 

 

Servis poskytujeme na naší domácí adrese:

Domažlická 2, Brno - Královo Pole
rožák Domažlická/Štefánikova

Trasa šaliny 1 a 6 – mezi zastávkami Šumavská a Kartouzská
a
zastávka autobusu 67 přímo před domem.
A autobus 68 má zastávku hned na protější straně ulice.

Domažlická 2 - sídlo HD elektro servis výpočetní techniky

zvonek B. Volný, 2. patro

pracovní doba dle tel. domluvy
(optimálně zavolat cca 1/2hod předem pro případ, že
1. jsem šel nakoupit něco k večeři
2. zasahuji zrovna u jiného zákazníka
3. právě venčím naši Ajdu
abych se stačil zavčas vrátit a vy nemuseli zbytečně bušit čelem do dveří)


Potřebujete k nám něco poslat?
HDD na záchranu dat, notebook na opravu nebo něco jiného?
V tom případně doporučuji zásilkovnu
A její nejbližší pobočka (na kterou vidím téměř z okna) potom je
 

Z-BOX
U Červeného mlýna 1, 
Brno, Královo Pole 612 00
zásilky do 15kg

Pozor !
Velikost balíku max 50 x 50 x 50 cm
a raději ještě o trochu méně - jinak mi to z "organizačních důvodů"
zavezou někam ke všem čertům...
Prostě sem raději malé zásilky - rozhodně ne stolní počítač !!!

Tohle preferuji - tady se stavím když jdu nakupovat - a "otevřeno" je furt !!

nebo
(tohle mám sice trochu dál, ale "berou" všechno)
 

Vinotéka Tábor DEGUSTA
Brno, 602 00, Tábor 46d
 Identifikátor pobočky: 10211
zásilky do 15kg

nebo
 

"Jsi krásná usměj se"
Brno, 602 00, Hrnčířská 6
(galerie Sfinx)
 Identifikátor pobočky: 27682
zásilky do 15kg

A pro případ, že preferujete  balíkovnu


Brno AlzaBox Kaufland Ponava

Sportovní  594/21, 
Ponava, Brno, 612 00

je to zase BOX, takže opět platí
Pozor !
Velikost balíku max 50 x 50 x 50 cm
a raději ještě o trochu méně - jinak mi to z "organizačních důvodů"
zavezou někam ke všem čertům...
Prostě sem raději malé zásilky - rozhodně ne stolní počítač !!!

Tohle preferuji - tady se stavím když jdu nakupovat - a "otevřeno" je furt !!

nebo
 

Brno-Ponava SAZKA Top Tabák
Štefánikova 95/24, 
Ponava, Brno, 602 00

nebo
 

Brno-Ponava Multi brend
Střední 624/36, 
Ponava, Brno, 612 00

 

Proč uvádím víc možností? no pro případ, že mají zrovna někde dovolenou nebo jsou přeplnění :-)

Nemůžete se k nám dovolat?

Opravy poškozených či zavirovaných počítačů, rekonstrukce, modernizace, počítače na zakázku

Umřel vám počítač?

Natáhl brka - zaklepal bačkorama - už ani neškytne?
A nepomáhá ani dejchání z úst do úst?

Potom je nejvyšší čas vzít ho k nám.


Máme k dispozici nejmodernější specializovanou techniku a určitě ho oživíme a postavíme na nohy.

Servis a opravy počítačů, notebooků
a další výpočetní techniky

 

Anebo - je nemocný ? nachlazený ?

Má horečku ? bolí ho hlava ? kašle a má rýmu ?

A možná je jen starý, líný a potřebuje něco na povzbuzení !!

Od toho jsme tady - léčit počítače je naše práce !

Anebo je zavirovaný?

Opravy poškozených či zavirovaných počítačů, rekonstrukce, modernizace, počítače na zakázku

Leze po něm samá breberka - malware, spyware, adware, ramsomware?

Vemte ho k nám !

My už ho vyléčíme !

My sme totiž vočkovaný a chráněný !!