Tento text byl sepsán někdy v letech 1995-97. A pokud máte zájem o aktuálnější texty, pak je zde pro vás naše PORADNA
|
Jak si vybrat optimalni procesor (CPU) do sveho pocitace
-----------------------------------------------------------
************************************************************************* * Prosim, toto neni vedecke pojednani ani disertacni prace. Nasledujici * * radky berte jenom jako strucnou informaci, vychazejici z praktickych * * zkusenosti. * *************************************************************************
Neexistuje zadny zpusob, jak jednim cislem vyjadrit vykon CPU. Procesory se chovaji jinak v 8 nebo 16bit aplikacich (DOS,Windows), jinak pri vypoctu s pohyblivou desetinou carkou (kde prichazi ke slovu matematicky koprocesor), jinak ve 32 bit aplikacich (Novell Netware, Windows 95, Windows NT) atd. Nasledujici tabulka pouziva vysledku testu z Nortnovskych utilit. Jejich vysledky nejlepe odpovidaji pouziti v DOS nebo Windows aplikacich. Pro mereni 32 bit aplikaci se nejlepe osvedcil Novell speed, ktery dle mych zkusenosti nejlepe odpovida praktickym vysledkum. Kontrolu techto "teoretickych" hodnot vzdy provadime pomoci beznych pracovnich postupu, jako je napriklad pakovani velkych baliku dat (cca 100MB a vice), zpracovani narocnych databazovych aplikaci apod. Mame potom jistotu, ze cisla, ktera jsme namerili v testu, budou co nejlepe odpovidat skutecnym zkusenostem uzivatele.
Srovnani vykonu CPU ******************* (NU 8.0 Sysinfo) Procesor Vykon
386DX33 36 486DX33 71 486DX2-66 142 Tyto hodnoty plati pro vyrobky 486DX4-100 215 firem Intel a AMD, mezi kterymi 486DX4-120 258 nejsou vykonostni rozdily. 486DX5-133 288 Naopak Cyrix je o cca 20% pomalejsi !!
Pentium 66 211 Pentium 75 239 Je tedy videt, ze i 486 muze byt v nekterych Pentium 120 382 aplikacich rychlejsi nez napr. Pentium 75. Pentium 150 475
***************** Procesory tridy 6x86
100 MHz 676 120 MHz 816 133 MHz 904
Cisla v predchazejici tabulce nesmime brat jako dogma. Zalezi vzdy na konkretni zakladni desce. Napr. 486DX2-66 ma v nekterych bordech rychlost 132, v jinych az 144. Rozdil sice neni podstatny (9%), ale prece jen neco vypovida o kvalite bordu. Pokud tedy namerite neco jineho nez ja, ma nekdo z nas horsi desku. Ale myslim, ze se pres ta moje cisla o moc nedostanete - zakladni desky se snazime vybirat co nejpecliveji.
U nekterych, zvlaste starsich bordu, dochazi k velmi neprijemnemu jevu. Pri vymene CPU nedochazi k zadne zmene rychlosti, test ukazuje stale stejne cislo. Cim to je? Proste spatnym bordem. Nektere desky jednoduse nedovedou zpracovat rychlejsi tok dat, jejich chipova sada a cache na to jeste nejsou konstruovane a vymena CPU v nich nema vubec zadny vyznam.
Mel jsem v ruce radu desek s procesory 486DX33, ktere nebylo prakticky mozne vubec urychlit. Procesor 486DX40 nebo 486DX2-66 v nich pracoval budto stejne rychle nebo dokonce pomaleji, nez puvodni CPU. Stejna situace se opakovala pozdeji u novejsich desek, ktere jako maximum zvladly jen 66 MHz. V jednom pripade se dokonce jednalo o znackove desky, ktere mely 5V i 3V napajeni, 2x VLB, 3x PCI, integrovane radice a I/O. Rychlejsi CPU v nich sice pracovaly, ale se stejne malym vykonem. Nebyl tedy zadny rozdil, zda se do nich dal procesor 66, 80 nebo 100 MHz. Neco jako silnice s omezenou rychlosti, kde se stary Trabant vlece stejne pomalu jako sportovni Jaguar. Zakaznici, kteri se sami pokouseji urychlit svuj starsi pocitac, vybaveny podobnou zakladni deskou, potom nestastne hledaji reseni teto situace. Co jim mohu nabidnout ?
RADU: Nechejte tuto praci odbornikum. ############################### My mame moznosti vyzkouset ve starsi, nezname desce ruzne CPU a vybrat ten optimalni. Vy tuto moznost nemate. Koupite CPU a bud to vyjde, nebo jste vyhodili penize. Pokud vase stara deska lepsi CPU neumi, muzeme vam ji vymenit za novejsi a modernejsi. A ukazeme vam nazorne, jaky rozdil je ve vykonu ruznych CPU. Taky si u nas muzete overit, jaky vykon vlastne potrebujete. Je sice vzdycky pekne, mit rychlejsi masinu, ale jsou aplikace a aplikace. U nektere pisete a pisete a pocitac se zatim nudi - nemate proste na jeho vykon temer zadne pozadavky. A jsou naopak aplikace (treba grafika), kde zadny procesor neni dost rychly, zadna pamet dost velka a zadna graficka karta dost dokonala. Potom je nejlepsi zajit k nam, vyzkouset si, jak by to chodilo na jine masine, jaky tam dat procesor, RAM, HDD atd. a podle toho se potom rozhodnout. Klidne se muzeme dohodnout i na tom, ze vam pocitac zapujcime na par dni domu a vy si ho muzete v klidu vyzkouset. U nejnarocnejsich konfiguraci se masina "doladuje" treba mesic, az to nakonec dela presne to, co si zakaznik predstavoval (to uz je ovsem maximalisticka varianta, tak se postupuje je u opravdu spickovych zakazek). A ted dalsi problem: JAK JE TO S ALTERNATIVNIMI CPU 5x86 ? *************************************** Ma vubec vyznam pouzivat ruzne owerdrivy (IBM,AMD,Cyrix) ? Jsou to skutecne zazraky nebo se jedna jen o reklamu ?
Odpoved je nekde uprostred. Tyto CPU se lisi od Intelu jinou architekturou a tezi z nemoznosti jednoducheho a jasneho srovnani. Vetsinou se zvlaste dobre umistuji v provozu s DOS aplikacemi. Zde dokonce mohou prekonavat i podstatne drazsi CPU Intel. Jedna vec je zde zvlaste dulezita - spravna zakladni deska (a neni jich zrovna moc). Vyber je opravdu dulezity, protoze ALTERNATIVNI CPU jsou na konstrukci desek citlivejsi, nez bezny Intel. Stava se bezne, ze bajecny CPU 5x86 bezi v desce pomaleji, nez vas puvodni. V lepsim pripade pobezi stejne rychle a jen ve specielne konstruovane desce dosahne inzerovaneho vykonu. Rozhodne tedy nedoufejte, ze koupite 5x86, date do sve stare pomale masiny a budete z toho mit letadlo. Pravdepodobnost je asi stejne velka, jako vyhrat prvni cenu v tombole.
A nakonec PROCESORY 6x86 ****************
Moje prvni zkusenosti nebyly "nic moc". Pak jsem ale dostal do ruky zakladni desky Hurricane a Tornado, ktere od te doby pouzivam a zmenil jsem nazor. Posudte sami:
16bit 32 bit FPU aplikace aplikace Nas pocitac
HD Tornado Mini dosahuje rychlost Pentium 200 MHz P 150 MHz P 90 MHz (100 MHz) HD Tornado Lue (120MHz) Pentium 250 MHz P 180 MHz P110 MHz HD Tornado Luxus(133MHz) Pentium 280 MHz P 200 MHz P120 MHz
Vim, ze Pentium 250 MHz dosud neni, ale vsechny dosavadni zkousky odpovidaji vyse uvedenym cislum. Vyhrazuji si ovsem zmenu nazoru, zatim jeste stale zkousime ruzne aplikace a operacni systemy a hledame moznou nekompatibilitu. Doposud ale vsechno funguje a tak uz tomu pomalu zacinam verit. *)viz dodatek
Aby ovsem radost nebyla tak velika, FPU (koprocesor) techto 6x86 za Pentiem pokulhava o cca 10%. Presto napr. test AutoCadu pod Win je cca 2x rychlejsi nez u stejne rychleho Pentia. ------------------------------------------------------------- V Brne 17. cervna 1996
PS: Chci doplnit dalsi zkusenosti s provozem procesoru 6x86:
v soucasnosti nam na tomto procesoru jede (mimo jine) server Novell Netware 4.10 pro 100 uzivatelu, Windows 95 Windows NT 3.51 Windows NT 4 AutoCad, Microstation (a to uz je pekne narocna aplikace, pritom si uzivatel pochvaluje, ze se mu na tehle masine dela lip nez na druhe, kterou ma primo original od fy. Intergraph) nebo taky treba moje masina, a ja si na stul jen tak neco nepostavim, to je jasne. Takze tim bych asi povazoval otazku kompatibility procesoru 6x86 za definitivne vyresenou. ------------------------------------------------ V Brne 23. srpna 1996
dalsi PS: Procesory Pentium Pro ************************* V oblasti PC to nej.. nej.. nej. Ovsem... - nemaji vubec zadny vyznam pro toho, kdo pracuje v DOSu nebo ve Windows, tam jsou dokonce pomalejsi nez Pentium! Jejich obrovsky vykon se projevi jen na skutecne vykonem SW. Takze klidne je mohu doporucit pro servery, na pracovni stanice WinNT a dalsi skutecne spickove stroje. Zde maji velky naskok pred vsim ostatnim, podle poslednich zverejnenych vysledku dokonce predstihuji Risc procesory ALFA. A ani jejich cena uz neni prilis velka, dnes se dostavaji na uroven srovnatelnou s nejrychlejsim Pentiem - takze je nad cim se zamyslet.
dalsi PS: 1. unora 1997 Procesory K5 firmy AMD *************************** Dalsi (a velmi vazna) konkurence pro Pentium. Architekturu si jiste nastudujete v odborne literature. Ja vam chci rict jen par slov z vlastnich zkusenosti: tepelny vykon (zahrivani procesoru) - mnohem mensi nez u 6x86 vykon v 16bit aplikacich - mensi nez u 6x86, ale stale vetsi nez u Pentia vykon v 32bit aplikacich - cca 2x vetsi nez u Pentia
Tyto procesory doporucuji pro vsechny, kteri pracuji s 32bitovym systemem (Win 95, NT, OS/2) nebo na nej chteji prejit. S vyjimkou Pentium Pro neni k disposici nic vykonnejsiho.
dalsi PS: 20. srpna 1997
Procesory K6 firmy AMD *************************** Tyto procesory jiz obsahuji technologii MMX. Jsou velmi vaznou konkurenci nejen pro Pentium MMX, ale i pro Pentium Pro. Pro srovnani nekolik cisel (mereno programem Winstone 97 - OS Win 95):
Intell Pentium 166 MMX 46 AMD K6 166 MMX 48 Intell Pentium 200 MMX 49,5 Intell PentiumPro 200 49 AMD K6 200 MMX 52 AMD K6 233 MMX 54
V tomto srovnani vas mozna zarazi "nepomer" mezi Pentiem a PentiemPro. Paradoxne vychazi PentiumPro o chlup pomalejsi. Opacny pomer by byl urcite pri mereni pod jinym systemem (WinNT). To vsechno potvrzuje zakladni sku- tecnost: neexistuje moznost stanovit jednim cislem rychlost procesoru. CPU totiz muze pracovat v ruznych rezimech, a v kazdem se chova trochu jinak. Takze zaver: Presne porovnani neni mozne, ale celkove je K6 svym vykonem zcela srovnatelny s Intellem. Navic hraje svou roli nizka cena a skutecnost, ze tento CPU date do zakladni desky, urcene pro "obycejne" Pentium. (Jen to prosim nezkousejte do nejake starsi desky - tam to urcite chodit nebude, musi to byt nova deska, ktera uz tyto CPU umi pouzivat).
Borivoj Volny Big Boss END
[Domů]