|
HD elektro v.o.s. - servis výpočetní techniky |
Tento text byl sepsán někdy v roce 1999. A pokud máte zájem o aktuálnější texty, pak je zde pro vás naše PORADNA
|
************************************************
************************************************************************* * Prosim, toto neni vedecke pojednani ani disertacni prace. Nasledujici * * radky berte jenom jako strucnou informaci, vychazejici z praktickych * * zkusenosti. * ************************************************************************* * * * DO TOHOTO PREHLEDU NEBUDU PSAT PRESNE CENY ! * * * * PODSTATNE VLASTNOSTI TISKAREN MAJI TOTIZ STALOU PLATNOST, * * * * KDEZTO CENY SE STALE MENI, TAK SI JE RADEJI NAJDETE V CENIKU * * * ************************************************************************* Takze tentokrat nekolik rad k vyberu tiskarny.
Pred nekolika roky (uz zase vzpominam - hruza, co?) byla situace jednoducha. Budto levna 9jehl. tiskarna, nebo drazsi 24jehlickova, a pokud se jednalo o kvalitni tisk, tak laserovka. To byl cely vyber. Dnes je situace zcela jina.
Jehlickovou tiskarnu vam doporucim jen na specialni prace. Je to hlavne tam --------------------- kde potrebujete udelat nekolik kopii (coz zadna jina tiskarna nedokaze - jen jehlicka umi delat pruklepy), a samozrejme i pri pozadavku nejnizsich nakladu na tisk. Inkoustovou tiskarnu naopak doporucuji jako standartni variantu. Ma vsechny --------------------- vyhody: -rychla -ticha -kvalitni tisk -moznost barvy -moznost tisku na vetsi format (A3,A2) Laserovou tiskarnu i nadale povazuji za luxus. Jeji pouziti prinasi navic ------------------- nektere komplikace, o kterych si jeste povime.
To by byl strucny souhrn a ted trochu podrobneji:
Napred se podivame na naklady za stranku. Hodnoty v nasledujici tabulce jsou jen orientacni, chci jen ukazat, jak se na to musite divat. Napr. levne naklady u kvalitni (a patricne drahe) laserove tiskarny jsou podmineny tim, ze na ni vytisknu sta tisice stranek a jeji cena se tak do nich rozpocita. Takovy "kombajn" se proto vyplati firme, ktera na nem tiskne od rana do vecera, ale rozhodne neusetrite, pokud delate jen par stranek za den. Takovy pripad uvadim v poslednim sloupecku - rekneme 20 stran za den, 250 pracovnich dnu v roce, zivotnost 4 roky, to mame celkem 20 000 stran. Naklady na stranu jsou pak ovsem zcela jine.
Cena |
Cena/str (barva, páska) |
Plánovaná ľivotnost stránek |
Celkové náklady |
Náklady v malé firmě |
|
Jehlička | 5 000 | 0.1 | 50 000 | 0.2 Kč | 0.35 Kč |
Inkoustovka | 6 000 | 1.0 | 50 000 | 1.12 Kč | 1.3 Kč |
Levná laserovka | 15 000 | 1.0 | 100 000 | 1.15 Kč | 1.75 Kč |
Drahá laserovka | 40 000 | 0.4 | 250 000 | 0.56 Kč | 2.4 Kč |
Ja vim, ze takhle pocita malokdo, ale az budete vybavovat nekolik kancelari tiskarnama, prece jen si to spocitat zkuste.
A ted tedy zaciname vybirat:
Jehlickova tiskarna ********************* Vyhoda - nizke naklady a moznost nekolika pruklepu (v tom pripade dosahuje nejvetsi rychlosti, protoze konkurencni technologie to musi tisknout pekne stranku po strance). Takze hromadny tisk faktur apod. je domenou jehlickovych tiskaren. Samozrejmosti u vetsiny typu je podavani traktorem - jine typy tiskaren maji tuto moznost jen zcela vyjimecne.
Nevyhody - asi tak vsechno ostatni. Predne velky hluk, neunosny doma - zkuste poslouchat TV, kdyz pritom rachoti takovyhle kulomet. A pokud bude v noci nekdo vedle v pokoji tisknout a tisknou, tak neusnete a neusnete (dulezite kriterium napriklad pro programatory a jine pocitacove fanatiky, zvykle pracovat dlouho do noci). Dale nejhorsi kvalita - 24jehl. tiskarna je sice lepsi nez ty stare 9jehl., ale porad to neni konkurence schopne (a nikdy nebude). Naprosto nevhodne na barvu - nektere modely sice maji moznost pouzivat barevne pasky, ale to umoznuje jen barevne nadpisy apod. nebo jen zcela primitivni grafiku. Poruchovost - ponekud vetsi, dana tim, ze je ve hre prilis mnoho mechanickych dilu.
Jinak, pokud mam doporucovat, tak vyrobky fy. EPSON.
Inkoustova tiskarna ********************* Vyhody - TICHY PROVOZ - povazuji za zvlaste dulezite v domactnostech, v lekar- skych ambulancich, ale napr. i v kancelarich s vice pracovniky a tim i s vice tiskarnami (mam zkusenosti z pracoviste, kde rachoti v jedne mistnosti 5 rychlych jehlickovych tiskaren a pritom se nekolik obchodniku snazi naraz telefonovat - proste hruza). RYCHLOST - bezne 3 az 4 strany/min. Neni to sice superrychle, ale v praxi to zcela staci. KVALITA - vetsina lidi tezko rozlisuje rozdily mezi dobrou inkoustovkou a laserovkou. Grafik nebo zkuseny pracovnik to samozrejme rozlisi. VELKY FORMAT - za prijatelnou cenu (asi 15 000) ziskate tiskarnu formatu A3 a asi za 30 000 dokonce format A2. V tomto ohledu zcela bezkonkurencni. BAREVNY TISK - asi nejsilnejsi stranka inkoustovek. Levna Canon BJ240 (asi 6 000 Kc) zvladne A4 ve vysoke kvalite, BJ4550 (cena do 15 000) dokonce format A3. Pritom pod "vysokou kvalitou" si klidne predstavte neco, co se temer vyrovna barevne fotografii. Zblizka sice rozeznate tecky (kapicky inkoustu), ale vysledny dojem tim rozhodne neutrpi. ***************************************************************************** Konecne - kdyz uz se bavime o kvalite tisku, je nejlepe si to prohlednout a porovnat. Mate dve moznosti: budto k nam zajdete a ja vam ukazu vyjezdy z jednotlivych tiskaren, nebo si od nas nechate poslat ukazky. Myslim, ze vas jeden vytisk presvedci rychleji, nez deset stranek meho povidani. ***************************************************************************** MALE ROZMERY - nektere modely, jako napr. Canon rady 200 nebo 4000 zabiraji na stole opravdu minimum mista. Takze: INKOUSTOVKA JE MALA, LEHKA, TICHA, RYCHLA, KVALITNI, BAREVNA A VELMI LEVNA. ( Proboha, co vlastne chcete vic? )
A kterou doporucit ?
Mala, levna, ticha, kvalitni, barevna A4 Canon BJC 240 Mala, levna, ticha, kvalitni, barevna A3 Canon BJC 4550 Mala, levna, ticha, kvalitni, barevna A4 a navic velmi usporna pri barevnem tisku (pro kazdou barvu zvlastni napln, takze pri vypotrebovani jedne barvy nemusime vymenit vsechno) Canon BJC 620 Maximalni duraz na kvalitni barevny tisk A4 EPSON Stylus Pro Maximalni duraz na kvalitni barevny tisk A3 EPSON Stylus Pro Xl Nejlevnejsi zarizeni pro barevny tisk na format A2 EPSON Stylus 1500
Laserova tiskarna ******************* Vyhody - NAPROSTO TICHY PROVOZ - velmi prijemne v kancelarich s vice pracovniky RYCHLOST - bezne 4 strany/min., u drazsich modelu 8, 12, 16 i vice stran za minutu KVALITA - vlastne ta nejlepsi, jake je mozno beznymi prostredky dosahnout BAREVNY TISK - dosahuje skutecne perfektni kvality. Drobna nevyhoda - barevna laserovka stoji ctvrt milionu. Takze asi rychle prejdeme k dalsimu bodu. NIZKE PROVOZNI NAKLADY - zvlaste u drazsich modelu jsou opravdu velmi nizke, ale projevi se (diky vysoke porizovaci cene) jen pri vysokem vyuziti tiskarny (deseti- az statisice stranek). Ekonomika laserove tiskarny se projevi jen ve vetsi firme (idealne pri pripojeni nekolika pocitacu nebo pri zapojeni do site). Nevyhody - VELKY FORMAT - sice existuji modely formatu A3, ale jsou za pomerne vysokou cenu. V prijatelne cenove tride se tento format nevyrabi. ROZMERY - pomerne velke, vetsina modelu rozhodne nema prirucni velikost RYCHLOST TISKU je sice velka, ale nepriznive ji ovlivnuje delsi start tiskarny. Laserovce chvili trva nejen prenos dat z pocitace, ale take musi zahrivat tiskovy valec, coz podle typu trva zhruba od pul minuty do dvou i vice minut. To ovsem znamena, ze rychlost tisku muze byt sice vysoka (pokud tiskneme vice stranek naraz), ale prvni stranka vyjede pomerne za dlouho. V praxi nas tisk prave na rychle laserovce velice zdrzuje, pokud pracujeme beznym zpusobem - t.j. kdyz vzdy po nekolika minutach vytiskneme jednu dve stranky. Pri tomto rezimu prace je ponekud paradoxne rychla laserovka ve skutecnosti velice pomala.
A kterou doporucit ?
Mala, levna, urcena pro tisk ve Windows, okamzity start (zahrati valce trva jen 0.2sec) Canon LB 460 Mala, levna, urcena pro tisk v DOS i Windows HP LJ 5L Tiskarna pro kancelar (rychlost, kvalita) HP LJ 6P Tiskarna pro vetsi kancelar (rychlost, kvalita, A3) HP 4V Tiskarna pro pouziti v siti HP 5Si Barevna laserovka HP Color LJ 5
Podle posledniho "scitani lidu" je na nasem trhu asi 400 typu tiskaren - a stale pribyvaji dalsi. Proto od meho povidani necekejte, ze tu najdete vsechno, dokonce jsem nevyjmenoval ani zakladni principy. To, ze na barvu doporucuji inkoustove tiskarny neznamena, ze by v tomto oboru nebyly jine a lepsi. Jedna se hlavne o voskove tiskarny (sublimacni, s termotransferem), ale treba take tiskarny se suchymi inkousty aj. Od inkoustovek se lisi predevsim podstatne vyssimi naklady na tisk - rekneme od 20 do 200 Kc za stranku A4. Poskytuji sice kvalitnejsi vysledky, ale provoz je tak drahy, ze jsou pro obycejne smrtelniky prakticky nedostupne. Dalsi specialni typy jenom letem svetem: - jehlickove rychlotiskarny (v cenach od 50 do 100 tisic), urcene napr. pro velke uctarny - laserove rychlotiskarny (opet vysoka cena, ale take supervykon) - pokladni tiskarny (jehlickove nebo s termotransferem) - male prenosne tiskarny k notebookum (inkoustove nebo s termotransferem) a spousta jinych.
Na zaver bych se chtel zminit jeste jednou o nakladech na tisk a o polozce, ktera s tim velice souvisi - papir. Pokud si ted reknete, ze vas obycejny papir nezajima a ze na nem nezalezi, delate chybu. Slysel jsem zakaznika, ktery se velmi rozciloval: "Firma ABC mi nabizela k barevne inkoustovce jakesi specialni papiry, ale samozrejme jsem je nekoupil, protoze byly hrozne drahe. Pritom mi rikali, ze kdyz chci tisknout na jejich tiskarne barevne, tak je musim mit. To radeji takovou tiskarnu nechci. To firma XYZ je mnohem solidnejsi. Ti mi prodali svou barevnou tiskarnu a ujistili mne, ze k ni zadny specialni papir ani nemaji, protoze ta tiskarna je tak kvalitni, ze dokaze tisknout na vsem. To je aspon kvalitni vyrobek ! Jo, a muzete mi rict, proc mi to porad tiskne tak mizerne ?"
Tak predne: mam ponekud jiny nazor na solidnost obou firem. Mozna taky doslo k "informacnimu sumu", firmy to zakaznikovi poradne nevysvetlily. Takze nekolik zakladnich bodu: - tisknout muzete opravdu na jakykoliv papir - jen si potom nestezujte na vysledek - na barevny tisk jsou urceny specialni papiry. Verte, ze je to cela veda, a kdyz vam ukazu srovnani tisku na ruzne papiry, pochopite, v cem to je. Strucne receno, obycejny papir prilis mnoho saje inkoust, barva vnikne prilis hluboko a neni pak dost kontrastni (dostaneme sedivy, nevyrazny vytisk). Naproti tomu specialni papir pro barevny tisk je povrchove upraven tak, aby barva zustala jen v tenounke povrchove vrstvicce. Barvy jsou pak krasne, zarive. Ruznych druhu "barevnych" papiru (ony jsou vlastne zarive bile) je velka spousta a v ruznych cenach. My uz vam poradime, ktery papir pouzit na obycejny barevny graf, ktery na tisk fotografii a jaky papir se vam hodi treba na barevnou vizitku. A kdyz budete chtit, nabidneme vam i mensi baleni (balik za 1000 Kc je pro nekoho prece jen moc) abyste si to mohli vyzkouset. Muzete od nas mit i ruzne folie pro tisk na inkoustovych a laserovych tiskarnach. Mimochodem, vite ze tyhle dva druhy NESMITE zamenit? Na folii pro laser vam nebude drzet inkoust (nezaschne a pri sebemensim dotyku ho rozmazete). Folii pro inkoustovku zase nesmite vlozit do laserovky nebo do kopirky. Obe tyhle zarizeni vypaluji barvu na povrch a pokud k tomu neni folie urcena, zdeformuje se. V lepsim pripade vam jen vyleze z tiskarny zkroucena, v horsim pripade se pripece na valec a nasleduje oprava tiskarny. Takze pozor !! A k vyberu papiru jeste malickost. Zasobovaci firem mivaji snahu nakupovat ty nejlevnejsi papiry, aby se usetrilo. Neni to ale vzdycky spravne. Kvalitni papir ma nejen vyssi cenu, ale i belejsi barvu (tedy lepsi vzhled), dale by mela byt spravna gramaz (tiskarny obvykle vyzaduji 80g papir, tenci se nekdy spatne podava a muze se ruzne mackat nebo zaseknout v podavaci) a posledni dulezitou vlastnosti je orez papiru. Kvalitni papiry do laserove tiskarny nebo kopirky jsou orezane ciste, bezprasne. Levne papiry byvaji casto plne prachu, ktery vznika pri rezani. Vy ho sice nevidite, ale kdyz tiskarnou ci kopirkou prochazi balik za balikem, prach se v ni nashromazdi, zanese mechanicke dily (prevody, loziska ) a tim zvysuje poruchovost a snizuje zivotnost tiskarny. Na papiru tak usporite par korun a pritom nicite tiskarnu nebo kopirku za desetitisice. ***************************************************************************** Ja vim, ze se na tohle tema da napsat mnohem vic. Ale tohle jsou jen zakladni informace a ne Jiraskovy sebrane spisy. Pokud budete chtit vedet vic, obratte se na nas a my vam dle svych moznosti poradime, sezeneme technicke materialy atd. *****************************************************************************
END |
Bořivoj Volný |
[Domů] |