HD elektro v.o.s. Brno
zpět - na hlavní stránku
 HD elektro

 

HD elektro v.o.s. BRNO - Královo Pole
servis výpočetní techniky

Poradna
úvodní stránka

 

návrat na úvodní stránku  
Poradny

Monitory

Počítačové
konektory
Chlazení

Spolehlivost
životnost
servis

Co nakoupit

Nízkonákladové kamerové zabezpečovací systémy

    Na této stránce si rozebereme otázku malých a jednoduchých kamerových zabezpečovacích systémů. Takových, které mohou zajímat každého z nás. Ať už se bude jednat o hlídání malých dětí, vašeho bytu, domku, firmy či auta. Možná, že některé z vás můj článek odradí - řeknete si, že je to příliš složité a drahé. A možná, že někoho jiného naopak přesvědčím, že je to rozumná věc a on to vyzkouší. Uvidíme.   

Proč

nízkonákladové ?

   Protože se zabýváme převážně levnějšími variantami, určenými pro zabezpečení vašeho bytu, domku, kanceláře nebo malé firmy. Neděláme zabezpečení bank, hypermaketů, továren apod. - to dělají zase naši kolegové v Šumperku - www.hdelektro.cz. Rozdíly jsou nejen v počtu kamer, které se na tu či onu variantu použijí, ale tím pádem jsou zapotřebí i dosti rozdílné technologie. Např. zatímco námi používané kamery stojí řekněme od 4tisíc výše, kamera pro profisystém přijde na 10-20tisíc a v takovém venkovním provedení antivandal (do kterého můžete klidně mlátit basebalovou pálkou a nic tomu neuděláte) to klidně dělá třeba 70tisíc. Nemělo by to ovšem znamenat, že by naše zboží bylo horší - prostě je určeno pro jiné prostředí nebo jiné podmínky použití. Vždy je přece nutné používat takové prostředky, které odpovídají danému účelu - jiný kamerový systém použiju ve Francii v Louvru k hlídání Mony Lisy a něco úplně jiného třeba pro kontrolu, zda naše malé dítě ve své postýlce klidně spinká a nebudí se. Protože zatímco v prvním případě bude celý systém hlavně zabezpečen proti možnému útoku mezinárodního zločineckého gangu a jeho cena nebude příliš rozhodovat, pak ve druhém případě půjde spíš o to, aby kamera nejen viděla, ale také slyšela případný pláč kojence -  a cena zde bude asi právě tím kritériem nejdůležitějším.

kamerové ?

   Protože děláme zabezpečení opravdu jen prostřednictví kamer - neděláme instalaci infra-čidel, požárních hlásičů, poplašných sirén či podobných technologií - pokud máte tyto odlišné požadavky, pak vás opět nasměruji na naše kolegy do Šumperku - www.hdelektro.cz

zabezpečovací ?

   Protože s touto funkcí souvisí i technické parametry použitých zařízení. Nenatáčíme celovečerní film, nevyžadujeme špičkovou kvalitu obrazu ani zvuku (stačí když na záznamu identifikujeme jednotlivé osoby nebo rozumíme tomu, co říkají), ale hlavně očekáváme, že naše zařízení bude v provozu nepřetržitě a že tím pádem musí mít životnost několik tisíc hodin. U venkovní kamery budeme brát jako samozřejmost, že přežije letní sluneční žár i tuhé zimní mrazy. Jako záznamové medium rozhodně nepoužijeme například páskovou kazetu - kdo by ji taky chodil každý den vyměňovat? Takže spíš budeme vyžadovat, aby vše proběhlo samo a zcela automaticky a pokud je to jen trochu možné, tak aby se vlastní data ukládala někde úplně jinde, mimo střežený objekt. A pokud nás lupiči opravdu vykradou a třebas i kamery rozmlátí kladivem, jejich záznam bude mezitím bezpečně uložen někde na opačném konci města, republiky nebo dokonce na jiném kontinentu. A zločinci se pak můžou na hlavu stavět a ušima odstrkovat, ale záznam svého trestného činu prostě smazat nemohou

systémy ?

    Protože se opravdu jedná ne jen o pouhou kamerku, ale i o vše, co s ní souvisí. Což počíná držákem, na který je kamera upevněna (případně krytem, do kterého je umístěna venkovní kamera), pokračuje rozvody, videoservery, routery, bezdrátovými zařízeními a anténami a končí potřebným softwarem, který umožní celý záznam prohlížet nebo ukládat - prostě zpracovat. A k tomu samozřejmě připočtěte i vlastní návrh strategie. Protože úplně jinak budu postupovat, pokud chci chytit zloděje o kterém vím, že chodí někam krást opakovaně a zcela jinak budu postupovat, pokud naopak chci např. odstrašit zákazníky, aby nekradli z regálů a nestrkali si zboží do kapes. Zatímco v prvním případě asi půjde o pečlivě zamaskovanou kameru, která bude trpělivě číhat až poberta opět přijde, ve druhém případě budou kamery dobře viditelné a budou se s hlasitým vrčením otáčet za každým, kdo projde kolem. Což už samo o sobě bývá nejlepší důvod k tomu, aby si každý nějakou tu zbytečnou klukovinu zavčas rozmyslel.

Co - kdy - kde - proč a jak zabezpečujeme?

    Toto jsou nejdůležitější otázky, na které si musíme odpovědět. Ty první 4 si musí vyřešit zákazník, odpověď na tu poslední by měla být na nás - dodavatelích.
Bohužel - skutečnost je zcela jiná. První čtyři otázky zákazník naprosto ignoruje (případně přehlíží jak velké širé rodné lány), naopak tu poslední otázku mívá již předem vyřešenou. Přichází obvykle již s hotovým řešením, ve většině případů naprosto nereálným (a nerealizovatelným).
Běžné verze:
1) já to udělám pomocí USB kamerky. Viděl jsem v obchodě takovou hezkou, asi za 500Kč, ale vy jste specialisté, tak mi ji určitě pořídíte tak do 150Kč.
2) viděl jsem v časopise, že se slušná zabezpečovačka dá pořídit do 2.000Kč. Tak mi něco podobného navrhněte - a ať to má aspoň 5-6 kamer, samozřejmě v bezdrátovém provedení..
3) chci udělat zabezpečovačku a chtěl bych na to využít videokameru, co si ji jinak beru o prázdninách na dovolenou a jinak je téměř nevyužitá. Takže to vlastně bude úplně zadarmo !!!

    Že mají tyto varianty k realitě hodně daleko, je snad jasné a nemusím příliš vysvětlovat. Takže raději začneme postupně:

Co ?

    Odpověď snad jednoduchá. Zabezpečujeme to, co milujeme, na čem nám záleží. Hlídáme svoje děti (např. už výše zmíněná kontrola klidného spánku nemluvňat), svoje byty, domy, firmy, auta... Dáváme ovšem pozor, aby se do středu našeho zájmu nedostalo něco, po čem nám nic není - cizí lidé, chodci na ulici, sousedé v protější zahradě apod. V tomto případě se můžeme dostat do nepříjemných problémů - zvláště sousedka, promenující se po své zahradě nahoře bez nemusí mít pochopení pro naši zvídavou kameru. A díky ní se pak můžeme (čistě na základě naší zabezpečovací mánie) dostat do rozporu se zákonem, ani se nenadějeme. Takže pozor, na co jsou objektivy našich kamer zamířeny !

Kdy ?

    I zde by měla být odpověď jednoduchá - ale pozor. Většina kamerových systémů funguje nepřetržitě - ale my obvykle po většinu dne nic hlídat nepotřebujeme. Prostě proto, že se po většinu dne ve střeženém objektu nacházíme. A tak většinu dne běží tyto systémy "naprázdno" - zabírají a natáčejí jen nás samotné. Což sice není žádná tragedie, ale velmi nám to může zkomplikovat život, pokud chceme na záznamech opravdu něco najít. Pak se musíme smířit s tím, že např. 90% bezpečnostních nahrávek bude úplně - no prostě na dvě věci. Nebo naopak - hlídáme prodejnu před nenechavými zákazníky a potřebujeme pečlivě zmapovat každý jejich pohyb. V noci pak by měly kamery zaznamenávat jen v tom případě, že dojde k nějakému pohybu. Takže - je dobré se hned na začátku zamyslet nad tím - kdy.

Kde ?

    I tady bude potřeba se dobře zamyslet a vše důkladně promyslet. Rozebrat nejen otázku vlastního chráněného předmětu nebo objektu, ale např. i přístupové cesty, místa, kudy musí sledovaná osoba nezbytně projít (třeba schodiště) a naopak - vyvarovat se místům, kam kamery rozhodně nepatří (koupelny, umývárny, toalety apod.). Jsou místa, kudy sice sledovaná osoba projít musí, ale rychle (rozmazaný záběr) a při špatném osvětlení. Naopak - jsou místa, kde se musí každý zdržet, dokonce bez hnutí a v dobrém osvětlení (výtah). Pokud budeme přemýšlet tímto způsobem, určitě najdeme pro kamery odpovídající umístění.

Proč ?

    Další velmi důležitá otázka. Proč něco sledujeme? Proto, abysme věděli, kdo nám něco ukradl? Nebo proto, aby nám nikdo nic neukradl? Toť základní a podstatný rozdíl. Protože pokud chceme chytit zloděje, pak použijeme skrytou a pečlivě utajenou kameru. A naopak - pokud chceme krádežím zabránit, pak nám mnohem lépe vyhoví kamera velmi, velmi nápadná a dobře viditelná - taková, která zloděje odstraší. A obvykle nejlepší kombinace - několik kamerových atrap, rozmístěných po objektu a mezi nimi jedna skutečná, vypadající stejně jako ty falešné. Všichni pak mají pocit, že jsou nepřetržitě sledováni a dají si raději pozor (a my máme klid).

V naší prodejně kamery nabízíme - a proto je také předvádíme. Máme jich stále v provozu asi 10 - a od té doby, co je zde máme, nám krádeže prakticky vymizely.

Jak ?

    Musíme se rozhodnout mezi základními třemi variantami:
1) přímé sledování
2) snímkování
3) filmování

    Přímé sledování všichni známe z filmů - obrovský velín s desítkami monitorů a před nimi pár drsných chlapíků. kteří nepřetržitě sledují, na které z obrazovek se něco stane nebo kde se objeví nějaký padouch.
    Správně, máte pravdu - tato varianta pro malý systém nepřipadá vždy v úvahu. Nemůžeme na to vyčlenit speciální místnost, nemáme chuť utrácet peníze za desítky monitorů ani nebudeme najímat několik zvláštních agentů či aspoň černých šerifů, abychom před kamerami zajistili nepřetržitý 24-hodinový provoz. 
    Leč pozor - k něčemu přece jen tento systém dobrý je. Když jsme se na naší nové prodejně připravovali na první vánoce, měla z toho Marcelka docela strach. Stále myslela na to, kolik opilců projde o těchto svátcích po tak rušné ulici a jak moc mohou být např. na Silvestra ohroženy naše výlohy. A tenkrát jsme nainstalovali první otočnou kameru. A Marcelka mohla kdykoliv v průběhu svátků zkontrolovat, co se na prodejně děje - tedy vlastně, že se tam neděje vůbec nic. Je fakt, že je to příjemný pocit - sedíte doma u počítače a kamerou kontrolujete na dálku svoji firmu. A máte přitom takový fajn pocit - no prostě, že je vše pod kontrolou. A už kvůli tomuto pocitu a pohodě mohu něco podobného každému jedině doporučit - i kdyby to byl jen doplněk jiných metod. 
    A druhá varianta - běžná v obchodech - některý z pracovníků má před sebou monitor, na kterém vidí záběry několika (obvykle 4) kamer a má tak přehled o tom, co se v celém objektu děje. Obdobným způsobem např. náš technik má u sebe v kanceláři i při práci neustálý přehled o tom, co se děje vpředu v prodejně a může např. přijít dopředu vypomoci v okamžiku, kdy přijde více zákazníků a my už nestíháme.

    Snímkování - velmi jednoduchý a nenáročný způsob. Na kamerách nastavíme, aby reagovaly na pohyb a samozřejmě i to, kam se mají snímky ukládat. Můžeme je ukládat např. na paměťovou kartu zabudovanou v kameře, na harddisk některého našeho počítače, ale nejlepší je posílat je někam daleko - na některý webový server na internetu, kde si pro své snímky vyhradíme místo. Pak máme jistotu, že je nikdo nepovolaný nedokáže smazat a zamést tak po sobě stopy. Snímky sice nezachytí úplně vše (tedy ne každý pohyb narušitele), ale rozhodně z nich poznáme, kdo tam byl a co tam dělal. K této činnosti nepotřebujeme žádná povolení - stačí umístit na dveře objektu informaci o tom, že je uvnitř nainstalován kamerový systém (což už samo o sobě řadu zločinců odradí). A vyhledávání mezi snímky je sice pracné, leč při trošce trpělivosti relativně dobře realizovatelné. Např. každá naše kamera na prodejně uloží za den cca 2.000snímků - což se dá "projet" asi za 20-30 minut.

    Filmování - velmi kvalitní a komplexní způsob záznamu, ale také nejnáročnější. A to nejen co se týká potřebného místa. Výhody jsou jasné, nevýhody si rozebereme trochu podrobněji.
a) nároky na místo - zatímco při snímkování potřebujeme na jednu kameru a den desítky megabajtů, při filmování to budou gigabajty. Při několika kamerách a požadavcích na ukládání záznamu např. po dobu 2-3týdnů zjistíme, že nároky systému na diskovou kapacitu mohou být neúnosné.
b) přenosová kapacita - ze stejného důvodu není možné odesílat data někam na internet - žádná běžná linka by na takový datový tok nestačila. Data tedy musí být uložena někde poblíž kamerového systému, v rámci lokální počítačové sítě (LAN) a jsou tak relativně zranitelná. Lupič může naše úložiště dat snadno objevit a zničit. Tím definitivně smaže veškeré naše důkazy, které proti němu máme.
c) vyhledávání - zde vidím vůbec největší problém. Představte si, že víte, že se něco stalo (do objektu vnikla cizí osoba), ale nevíte kdy k tomu přesně došlo. Znáte jen přibližnou dobu - řekněme v posledních třech dnech. A v objektu natáčíte záznam na čtyřech kamerách. Z čehož vyplývá - 24x3x4=288  Ano, prosím, musíte prohlédnout celkem 288 hodin filmového záznamu, abyste našli záběry narušitele. A ujišťuji vás - i se všemi technickými vymoženostmi, zrychleným přehráváním apod. je to opravdu velmi nepříjemný úkol (já bych dokonce řekl - práce pro vraha).
d) právní otázka - zatímco k provozování kamerového systému nám dle zákona stačí umístit umístit na dveře cedulku, která piktogramem nebo textem upozorňuje na kamerový systém v objektu, při pořizování filmového záznamu si již musíme obstarat povolení. Což není věc ani snadná, ani samozřejmá (na povolení prostě není nárok - úřady nám je mohou klidně zamítnout). A bez povolení takový systém rozhodně provozovat nezkoušejte - protože jinak se k vám vloupe někdo, kdo se vyzná, bude si stěžovat na to, že jste nezákonným způsobem pošlapali jeho občanská práva a soud vás klidně odsoudí k tomu, abyste mu až do smrti platili jako mourovatí. Prostě - musíme se již asi definitivně smířit s tím, že naše zákony jen málokdy stojí na straně spravedlnosti.

    A rád bych na závěr rád přidal ještě poslední kriterium

Za kolik ?

    Možná, že důležitost této otázky podceňujete, ale je to otázka klíčová. Například přijde zákazník, který chce hlídat své parkující auto a začne uvažovat o kamerovém systému v ceně několika desítek tisíc. A během debaty dojdeme k poznatku, že cena auta je prakticky srovnatelná. Tak to promiňte - ale to je prostě nesmysl. Tohle je záležitost, která se prakticky nerentuje.
    Druhý případ - opačný: zákazník provozuje velkou firmu, ve které se mu ztrácí zboží za neuvěřitelnou sumu asi 1.000.000Kč měsíčně. A má v plánu investovat do toho zabezpečení asi 50.000Kč. No nezlobte se - to je opět nepoměr. V takovém případě je naopak potřeba být poněkud velkorysejší - investovat dejme tomu částku úměrnou jednoměsíční ztrátě a pokud budou odpovídající výsledky, tak to mám zase za měsíc doma. Prostě - náklady na zabezpečení musejí být v relaci s cenou chráněného majetku.

Z čeho se vlastně nízkonákladové kamerové zabezpečovací systémy skládají?

   Nejdůležitější jsou samozřejmě kamery. Předem vás zklamu - zapomeňte na levné webové kamerky v ceně pás stovek, jaké se používají třeba na Skype - ty na toto použití rozhodně vhodné nebudou.
    Pro naše použití připadají v úvahu dva druhy kamer - analogové a IP kamery. Analogové nebo také CCTV kamery („Closed Circuit Television“, čemuž odpovídá český ekvivalent „uzavřené televizní okruhy“) - i když mohou být v některých případech levnější - se hodí jen pro omezený okruh použití. Je sice pravda, že je můžeme připojit například přímo k televizi a sledovat tak zabezpečovaný objekt, ale podobné použití jedné kamery je spíše výjimečné. A jakmile jich potřebujeme víc, potřebujeme zároveň kvadrátory, videoservery, rekordéry a další techniku - a desetitisíce korun jen letí.
    Proto se budeme spíše zabývat tzv. IP kamerami. Je to kamerka - a zároveň to není kamerka. Tedy NENÍ TO JEN KAMERKA. On totiž v tom těle kamerky je zabudovaný celý počítač - vlastně server - s procesorem, operační pamětí a operační systémem, prostě takový malý zázrak. A co že to umí? No hlavně - nepotřebuje to ke své práci žádný zapnutý počítač. Umí to klidně ukládat data na paměťovou kartu nebo ještě lépe - připojíte to na internet a IP kamerka bude data ukládat někam na webový server, kde pro ni vyhradíte místo. A ten server může být klidně na druhém konci světa a vy tak máte jistotu, že nikdo nepovolaný k němu nemůže přijít a nepohodlný záznam svého činu vymazat. A samozřejmě - IP kamerky toho umí ještě mnohem více, ale k tomu se ještě třeba dostaneme.

    První na řadě je pevná IP kamera. Nasměrujete ji na nějaké místo nebo na nějaký prostor, který má střežit a ona bude poctivě zaznamenávat vše, co se tam jen šustne. V běžném provedení má obvykle rozlišení 640x480 bodů a kvalita obrazu vypadá asi takto:

  

    Pokud namítáte, že (co se týká kvality) se nejedná o žádný zázrak, pak s vámi souhlasím. Jde opravdu jen o to, rozeznat osoby a poznat, co dělají. A pokud snad nějaký "odborník" namítne, že je to příliš malým rozlišením - tak tedy není. Rozlišení 640x480 používá naprostá většina těchto kamer. Spíše se jedná o to, že levná kamera používá i levný optický chip a hlavně levný objektiv, jehož kresba prostě není dostatečně dokonalá a ostrá.
    Takže pro srovnání jiný snímek, tentokráte z trochu kvalitnější kamery: A abych přidal ještě jednu funkci - tato kamera "vidí" i potmě - tedy má infra režim.

 

Na snímku vidíte noční záběr místnosti - ale díky infraosvětlení lze vše rozeznat naprosto dokonale - jen je obraz černobílý. Oproti předešlému snímku ale oceníme vyšší kvalitu - obraz je nejen ostřejší, ale i "klidnější" - tedy bez přidaného šumu. Opravdu vyšší kvalita. Vpravo vidíme čelní stranu kamery, vybaveno infraosvětlením.

    Pochopitelně, existují i kvalitnější verze pevných kamer. Jednak se to týká rozlišeni - můžete mít např. kameru, která má rozlišení 1,3Mpix (1280x1024 - což už je záběr přes celou obrazovku) nebo dokonce 2Mpix a více. Cena podobné kamery už ovšem rychle stoupá. Další krok - kamera, která umožňuje použití výměnných objektivů. Můžete vybírat nejen z různých ohniskových vzdáleností, ale také různou kvalitu objektivů (ostrost kresby). Ovšem cena těchto objektivů se pohybuje řekněme od 2.000 do 20.000Kč - takže nic pro šetřílky.

   

    Další třída jsou kamery otočné. Tyto kamery nám umožňují "propátrat" všechny kouty místnosti, můžete s nimi nejen otáčet na všechny strany, ale také se s nimi dívat dolů na podlahu nebo naopak nahoru na strop - prostě vyhrajete si. 

Otočná kamera Edimax s nočním viděním Špičková otočná kamera Vivotek s optickým zoomem Ukázka ovládacího SW pro otočnou kameru. Kliknutím na obrázek si můžete prohlédnout ovládání detailněji.

    V místnosti se vám nikdo neschová. Na obrázku vidíte záběr ovládacího programu. Šipkami ovládáte směr pohybu kamery, dalšími prvky můžeme měnit jas, kontrast, ostrost apod. Tlačítka s dvojšipkou spouštějí automatické - nepřetržité otáčení. Samozřejmě nechybí tlačítko pro vytvoření snímku nebo pro nahrávání.
    A ta nejvyšší třída - optický zoom. Díky němu si můžete přiblížit každý detail a mít tak celý hlídaný objekt plně pod kontrolou. Tyto kamery se pak označují PTZ (point - tilt - zoom) - tedy otáčení - naklánění - přibližování.
    Pozor! Ne vždycky je PTZ opravdu PTZ !!! Skutečné PTZ je tenkrát, pokud se jedná o zoom optický. Potom je to kvalita, kterou opravdu nepřehlédnete.

Demonstrační záběry z kamery AXIS - celkový pohled  Demonstrační záběry z kamery AXIS - detail

Vlevo celkový záběr, vpravo detail policejního vozu po přiblížení zoomem. Detail vozu je evidentně ve stejné kvalitě jako celý předchozí snímek - jedná se tedy skutečně o vysoce kvalitní kameru s optickým zoomem.

 

Na těchto dalších záběrech opět vidíte dvojici snímků - celkový pohled bezpečnostní kamery a pak detail, vytvořený zoomem. Ale ať vás bude kdo chce jak chce přesvědčovat, okamžitě poznáte, že se jedná o zoom digitální a určitě dojdete ke správnému závěru, že se s tím optickým v žádném případě srovnávat nemůže.

    Takže: 
pokud rovnou nebudu tvrdit, že digitální zoom je prostě podvod na zákazníky, pak se jistě shodneme alespoň na tom, že je to nouzovka bez valného významu a že pod slovem ZOOM budeme nadále rozumět pouze zoom optický, protože jen ten je hoden naší pozornosti.


 Nejdůležitější na celé věci je, že to vše - otáčení, naklánění, přibližování - můžete dělat na dálku. Sedíte v klidu doma a kdykoliv vás napadne, připojíte se přes internet k hlídanému objektu a zkontrolujete, že je vše v pořádku. A pokud chcete úplný luxus, žádný problém: k některé kameře můžete připojit nejen mikrofon (a slyšet, co se tam děje), ale i reproduktory a v případě potřeby pěkně na dálku přes repráky zařvat: "Hele, ty mizero, co to tam děláš? už ať tě tam nevidím !" a pachatel utíká a vůbec netuší, že vy sedíte vím já kolik kilometrů daleko a koukáte na něj jen přes kameru.

Dotaz: A co tak WiFi kamery - bezdrátové?

    Samozřejmě - není problém. Téměř každá IP kamerka má i svoji obdobu vybavenou anténkami (a pochopitelně i nezbytnou elektronikou). Jen musím upozornit, že výhoda těchto WiFi kamer není až tak úžasná, jak si spousta lidí myslí.

Dotaz: To snad ne! Bezdrátové technologie jsou přece technologiemi budoucnosti! Postupně bude všechno v bezdrátovém provedení. A u těch IP kamer je to zvlášť důležité. K těm bezdrátovým logicky nemusím tahat žádné dráty! Prostě bez nějaké složité instalace kameru někam postavím - a je to!

    Máte pravdu - a nemáte pravdu. WiFi technologie jsou sice moderní, ale ne všespasitelné. Musíme si např. uvědomit, že se opravdu stále více rozmáhají, podobných zařízení je čím dál víc - a navzájem se mohou rušit. A máme jen 12 kanálů! A navíc - dvě různé wifiny by neměly pracovat na sousedních kanálech (kvůli rušení) - jeden kanál mezi nimi by měl být vynechán, prostě taková mezera. A jak se vyskytujete v nějaké průmyslové oblasti, tak vzájemné rušení není jen možnou hrozbou, ale naopak absolutní jistotou. Takže problém, se kterým se potýkáme neustále. Kamarád před časem počítal sítě, které "vidí" od něj z balkonu - napočítal jich přes 50 !!! A teď si vemte, že máte jen těch 12 kanálů a máte to do nich nějak poskládat, navíc bez domluvy s těmi ostatními provozovateli, které pochopitelně neznáte. A samozřejmě můžete počítat s tím, že nejméně 1/3 jich vysílá na 6. kanálu (ten bývá u všech zařízení přednastaven a oni si ho nezměnili) a druhá 1/3 uživatelů vysílá tím největším výkonem a největší rychlostí - tedy rozprostřeně na všech kanálech naráz. Což spolehlivě zaručuje maximální vzájemné rušení.
    A k rušení náhodnému si klidně můžete připočítat i rušení úmyslné. Protože - pokud se vám do objektu pokouší dostat blbeček, jehož jedinou technickou výbavou je kladivo nebo železná tyč, sebraná někde na stavbě - pak proti němu uspějete. Ale pokud se k vám chce vloupat profesionál (nebo alespoň lump, který o technice něco ví), tak pro něj nebude zas tak velký problém zarušit vaše vysílání a vyřadit tak vaše kamery z provozu. Anebo ještě hůř - dostat se do vysílání vašich kamer = dostat se do vaší počítačové sítě. A pak záleží jen na schopnostech dotyčného, zda kamery "jenom odpojí" nebo zda vám provede ještě něco horšího. Prostě - bezdrátová technologie je sice moderní, ale je to zároveň nejzranitelnější místo vašeho zabezpečovacího systému.
    A že nemusíte natahovat dráty? Opravdu? A co napájení kamery ze zásuvky 220V - aha? To tam musíte mít vždycky. A když už se bez jednoho kabelu neobejdeme, tak ten druhý snad není taková tragedie. Navíc můžeme využít

    PoE (Power ower Ethernet) - tedy napájení kamery
 
(či jiného zařízení)
s využitím datových kabelů

    Využívá se toho, že u běžných rozvodů jsou z použitých 8 vodičů využity jen 4 - ty ostatní tedy můžeme využít pro přivedení napájecího napětí. Ke každé kameře tak stačí přivést jen jeden kabel.

    Ale vrátím se ještě k nevýhodám (či chcete-li k omezením) bezdrátových systémů. Velmi podstatná je právě menší bezpečnost - a to je u zabezpečovacího zařízení problém dosti podstatný. Pokud budete připojeni normální kabeláží, nikdo o vás neví - tohle se ani vysledovat, ani odposlechnout nedá. Ale WiFi vysílání, to je jiná. Tyhle vlny se šíří na všechny strany a může je tak "uslyšet" každý. "No jo - tak já to teda budu vysílat zakódovaně !" Samozřejmě - to musíte tak jako tak, jinak by to bylo stejné, jako schovávat klíče od pancéřových dveří pod rohožkou. Ale i zakódovaný - kryptovaný -  signál se dá časem rozluštit, takže se jedná vždy o nejslabší místo celého systému. "Já stejně myslím, že žádné nebezpečí nehrozí - kdo by prosím vás něco takového dělal? Aby to někdo zkoušel rozluštit a na dálku ty kamery odpojit - to je absolutně nepravděpodobné !" Vy jste ale naivka - uvědomte si, že vytváříte zabezpečení proti potencionálním lumpům - a co jiného proboha od lumpů čekáte, než že jsou schopni kdejaké lumpárny?

    Takže dobrá rada do života: 
Pokud budujete zabezpečovací systém, počítejte od začátku s tím, že ho bude chtít někdo překonat a vyřadit z provozu. 

Proto se vyvarujte všem slabým místům - a pokud je to jen trochu možné, nepoužívejte WiFi technologie !!!

Dotaz:   A co tak použití miniaturních špionážních kamerek? 
Jsou maličké, nenápadné, nikdo je ani neuvidí, fungují celé týdny na knoflíkovou baterii - prostě technický zázrak...

    Podobné technologie opravdu nejsou pro toto použití určeny. Za všechno se platí - a nemusí to být jen vyšší cena  Za miniaturizaci platíme mnohem horší kvalitou obrazu - nebo naopak podstatně vyšší cenou. A doba provozu na baterii? Obvykle desítky minut. Bohužel, smiřte se s tím, že kvalitní kamera vám na baterie dlouho nepojede - běžný odběr bývá 5-12V/1A a více. V praxi tedy můžete počítat s tím, že např. automobilový akumulátor by takovou kameru "utáhl" asi 2 dny - a byl by prázdný. Takže na použití nějaké knoflíkové nebo destičkové baterie rychle zapomeňte.

Dotaz: Takže použití nějaké skryté kamery je opravdu vyloučeno?

    Ale vůbec ne - naopak. Zabezpečovací systém - to je už svou podstatou taková hra na kočku a na myš. Předvedu:





Po tomhle asi toužíte - opravdu utajené provedení. Vypadá to jako krabička se šroubkem - nebo šroubek s matičkou - a přitom se jedná o kamerku s objektivem ve tvaru šroubku. Pokud to umístíte doprostřed dveří, každý si toho všimne. Ale pokud to bude umístěno v konstrukci, která obsahuje desítky podobných šroubků, nikdo nebude mít ani tušení... Tohle je přesně opačný případ - atrapa. Vypadá to jako kamera, dokonce se to i otáčí při pohybu v okolí, ale ve skutečnosti se jedná jen o maketu za pár stovek.
   Podobné kamery existují v řadě provedení - levné i drahé, primitivní i ve velmi věrohodném provedení. Mohou být umístěny na velmi nápadném místě, ale zrovna tak mohou být zdánlivě ukryty, aby nebyly příliš na očích a zloděj je musel objevit s určitou námahou.
   Prostě jak už jsem řekl - hra na kočku a na myš.

A samozřejmě - místo tohohle bakeliťáku vám nabídnu i řadu modelů, které jsou od originálu k nerozeznání.
Pravda, budou o pár stovek dražší, ale ani na atrapě se nedá moc šetřit...
   Ty krabičky nahoře také znáte. Říká se jim PIR čidlo a používají se k hlídání prostor proti vniknutí. No a my vezmeme jeden prázdný obal, vyvrtáte malou dírku - aby měl objektiv kudy koukat a dovnitř zamontujete takovou malou kamerku, jakou vidíte dole - krásně se tam vejde. A zloděj ani netuší, odkud na něj koukáte.
   Jo, a pro ty zkušenější zloděje překvápko. Protože cena těch krabiček je lidová, koupíme jich víc, navrtáme dírky pro objektiv a rozmístíme po objektu. Jen těch kamer bude o trochu míň než krabiček.


A hledej, šmudlo !!!

A tohle už znáte docela určitě - postrach zlodějů. Vidíte to na kdejaké budově. Není to vlastně kamera - je to jen speciální venkovní vyhřívaný kryt, do kterého můžeme kameru zamontovat.
Můžeme - a nemusíme.
A jen čerti vědí, ve kterém krytu je kamera doopravdy a který je na zdi jen pro odstrašení zlodějů. Protože bez rozebrání krytu to poznat opravdu nelze.
Hra na kočku a na myš pokračuje. Jednu kameru by mohl zloděj vyřadit nebo obejít. Celá řada kamer je ovšem pro lupiče problém - než je stačí vyřadit, vyvolá poplach a přijede policie. Jenže my nechceme (nemůžeme) vynaložit tolik finančních prostředků, aby bylo možné celý objekt prošpikovat kamerami. 
Ale pokud umístíme v objektu dvě tři skutečné (ukryté) kamery a mimoto několik viditelných atrap? Na co se zloději zaměří?
Nebo pokud je kolem budovy několik stejně vypadajících venkovních kamerových krytů a jen v některých z nich je skutečná kamera?
Prostě - ne vždy rozhoduje jen samotná technika. Velkou roli hraje i prostý důvtip nebo dobré nápady.
A jakou metodu že mám nejraději já, pokud chci ukrýt kameru před zvědavými pohledy?
Tak to už bude spíš předmětem delší debaty, až budeme probírat detaily vaší zakázky  :-)

Příslušenství

    Omlouvám se, ale tuhle část tak trochu odfláknu. Snad jen pár vět o tom, že sem patří vše od držáků a venkovních krytů přes kabeláž, antény a WiFi zařízení, routery a switche. Nesmíme zapomenout na videoservery, kvadrátory a videorekordéry. Pro provoz IP kamer jsou důležité počítače a servery, na kterých jsou data zaznamenávána. V noci se samozřejmě neobejdeme bez infrareflektorů. Kamery bývají vybaveny různými objektivy - pro běžné nebo noční vidění, s normálním nebo vysokým rozlišením, v širokoúhlém nebo teleskopickém provedení. A takto můžeme pokračovat stále dál. Prostě - smiřte se s tím, že nastudovat celou problematiku zvládne víceméně jen odborník, který se tím živí.

Software

    Bez patřičného SW by nebylo možné kamery používat. Kde ho seženeme?

1) potřebný SW je vždy dodáván zároveň s kamerou - takže se vám nemůže stát, že by se kamera nedala zprovoznit. Kvalita SW je ovšem různá. Např. špičkové kamery jsou vybaveny vždy jen jednou licencí - můžete si vždy prohlížet jen jednu kameru. A i když si takových kamer koupíte třeba 10, vždy si v okně budete moci prohlížet jen záběry jedné z nich. Oproti tomu třeba levný Edimax vám nabídne jako samozřejmost SW k prohlížení 4kamer - zobrazíte si je naráz ve 4 oknech na obrazovce a poklepáním si kterékoliv z nich zvětšíte na celou obrazovku (takto se ostatně chovají všechny vícekamerové SW. A s kamerami Vivotek dostanete dokonce SW na současné prohlížení 16 kamer !
2) vyšší verzi můžete obvykle dokoupit - např. ke kamerám AXIS dokoupíte za několik tisíc profi SW, který umožní prohlížení kamer v menších oknech a další funkce. A samozřejmě za ještě vyšší cenu dostaneme ještě vymakanější verzi...
Pozor ! Tyto SW mají jednu nepříjemnou vlastnost. Mohou obvykle pracovat pouze s kamerami jednoho výrobce - nemůžete si tedy v systému namíchat různé značky kamer.
3) speciální SW k zabezpečovacím kamerám - vyráběný firmou, která se specializuje jen na SW a výrobou HW se obvykle nazabývá. Tyto SW bývají dosti drahé - desítky tisíc, ale jejich schopnosti bývají až neuvěřitelné. Například počítání osob - máte dejme tomu hypermarket, v něm spousta kamer, na každém záběru pochopitelně jen část prodejny, ale SW vám kdykoliv řekne, kolik zákazníků se u vás právě nachází. Nebo kontrola odstraněných předmětů - SW si na začátku směny načte, kde co leží a na konci směny se ho zeptáte, kde co chybí a on vám to označí - pěkně všechny předměty, které nejsou od rána na svých místech. Nebo kontrola odložených předmětů. Ztratil jste někde v prodejně deštník? Nebo máte podezření na odložené zavazadlo s bombou? SW vám to okamžitě najde. Dalšími vlastnostmi je rozeznávání tváří (SW dokáže automaticky sledovat v davu konkrétního člověka) a řada dalších funkcí. Jen se obávám, že ceny těchto SW budou zatím nad možností běžného zákazníka.

 

    Teď přistoupíme k tomu, co mám tak nerad - začnu sem psát ceny. Proč že to mám tak nerad? Chci vám to nejdůležitější zatajit? Ale vůbec ne!! Průs.. - pardon, průšvih je prostě v tom, že mezi tím, co to píšu a mezi tím, co vy to čtete uplyne řada měsíců, možná i roky a ceny se mění.
    Takže:
Neberte mě doslova !!!
Berte to jen jako orientační hodnoty !!!
Koukněte se do našich ceníků !!!
Anebo - přijďte se prostě zeptat a poradit.
Já tak jako tak nerad prodávám přes internet. Mnohem víc mi vyhovuje osobní jednání a individuální přístup. A klidně si tomu věřte nebo nevěřte - prostě je to tak.
     

Orientační ceny kamerových systémů
pevná IP kamera   cca    4.000Kč (a více)
 - " -  ve WiFi provedení, stejný model + 500 až 1000Kč
 - " -  v Infra provedení, podobný model + 500 až 1000Kč
 - " -  rozlišení 1,3Mpix cca   10.000Kč (a více)
 - " -  rozlišení 2 Mpix cca   15.000Kč (a více)
 - " -  rozlišení 3 Mpix cca   20.000Kč (a více)
otočná IP kamera   cca    6.000Kč (a více) NoName
cca    8.000Kč (a více) značkové provedení
 - " -  optický zoom  2,5x cca   12.000Kč (a více)
 - " -  optický zoom 10x cca   20.000Kč (a více)
 - " -  optický zoom 26x cca   40.000Kč (a více)
 - " -  rozlišení 1,3Mpix cca     8.000Kč (a více) NoName,
cca   15.000Kč (a více) značkové provedení
venkovní kamera míněno opravdu kvalitní provedení cca   10.000Kč (a více)
venkovní kryt na kameru možno do něj umístit běžnou pevnou kameru nejlevnější cca 2.000Kč,
ale spíše počítejte
cca    4.000Kč 
venkovní kryt na otočnou kameru nutná kontrola rozměrů - zdaleka ne každá kamera lze do takového krytu umístit !!! cca   10.000Kč (a více)
výměnný objektiv   nejlevnější cca 2.000Kč,
ale dle kvality a provedení klidně i 10-20.000Kč

    Z tohoto přehledu je jasné, že zabezpečení pomocí kamerového systému není žádný levný špás a na pár tisíc vám to přijde. A právě proto radím:
- nevymýšlejte to sami
- nenechte si radit od kamarádů
- nehledejte "zaručené rady" v časopisech a na internetu

    Běžte raději přímo do firmy, která se tím zabývá - a nechejte si nejen poradit, ale také si to od nich nechejte vše dodat a také nainstalovat. Že například u nás zaplatíte víc, než kdybyste to nakoupili někde v internetovém obchodě? Jo, zaplatíte víc - to vám dokonce klidně slíbím. Ale dostanete přesně to, co opravdu potřebujete. Nestane se vám, že koupíte navzájem nekompatibilní komponenty. Nehrozí vám, že to celé nebude fungovat. Protože když vám něco dodáváme - tak komplet, na klíč, se vším všudy a se zárukou.

A nakolik máte jistotu, že to opravdu fungovat bude - a dobře?
No přece 100% !!!
Protože jinak byste nás všude pomluvili a my bysme měli ostudu!
A my naopak potřebujeme, aby nás každý zákazník chválil a doporučoval nás, to je snad každému jasné, ne?



HD elektro v.o.s. - servis výpočetní techniky

tel.  530 342 542 mobil  775 524 130
servis@hd.cz



Záchrana dat

Zajistíme vám záchranu - obnovu - zálohování vašich dat ze všech běžných medií:
HDD z počítačů, notebooků i externí (USB)
flešky, paměťové karty do foťáků a mobilů
a dalších běžných i méně běžných datových nosičů

Jednak se záchranama dat zabýváme dýl,
než polovina z vás pobíhá po této planetě.

A také na záchrany vašich disků používáme nejmodernější jemné vysoce specializované nástroje

Používáme taky nejmodernější špičkovou techniku, specielně vyvinutou na tyto operace (ale občas se uchylujeme i k virguli, zaklínání a černé magii vůbec).

A hlavně - dokážeme zachránit data prakticky ze všech druhů datových nosičů.

 

 

Servis poskytujeme na naší domácí adrese:

Domažlická 2, Brno - Královo Pole
rožák Domažlická/Štefánikova

Trasa šaliny 1 a 6 – mezi zastávkami Šumavská a Kartouzská
a
zastávka autobusu 67 přímo před domem.
A autobus 68 má zastávku hned na protější straně ulice.

POZOR - změna !!
Linka autobusu 68 je do konce roku 2025 mimo provoz.
Nahrazuje ji linka 4x jedoucí po podobné trase
Nákupní centrum Královo Pole - náměstí Míru
(zde je možno přesednout na linku 68, jedoucí dále po původní trase)
a dále po trase - Česká - Šilingrovo nám. - nemocnice u sv. Anny
a po Úvoze zpět na Údolní - náměstí Míru a zpět k NC Královo Pole.
Zastávky má u nás na obou stranách ulice společně s linkou 67.

Domažlická 2 - sídlo HD elektro servis výpočetní techniky

zvonek B. Volný, 2. patro

pracovní doba dle tel. domluvy
(optimálně zavolat cca 1/2hod předem pro případ, že
1. jsem šel nakoupit něco k večeři
2. zasahuji zrovna u jiného zákazníka
3. právě venčím naši Ajdu
abych se stačil zavčas vrátit a vy nemuseli zbytečně bušit čelem do dveří)


Potřebujete k nám něco poslat?
HDD na záchranu dat, notebook na opravu nebo něco jiného?
V tom případně doporučuji zásilkovnu

Parametry zásilky
Standardní zásilka

Rozměry zásilky

Maximální rozměr:
nejdelší strana zásilky max. 50 cm a součet délek všech tří stran zásilky max. 120 cm (např. zásilka o rozměrech 40 cm x 40 cm x 40 cm). Minimální rozměr: 10 cm x 7 cm x 1 cm

Hmotnost zásilky

Maximální hmotnost: 5 kg

size 

Nadrozměrná zásilka

Rozměry zásilky

Maximální rozměr:
nejdelší strana zásilky max. 120 cm a součet délek všech tří stran zásilky max. 150 cm (např. zásilka o rozměrech 60 cm x 50 cm x 40 cm).

Hmotnost zásilky

Maximální hmotnost: 15 kg

size-max


A nejbližší pobočka ZÁSILKOVNY
(na kterou vidím téměř z okna) potom je
 

Z-BOX
U Červeného mlýna 1, 
Brno, Královo Pole 612 00
zásilky do 15kg

Pozor !
Velikost balíku max 50 x 50 x 50 cm
a raději ještě o trochu méně - jinak mi to z "organizačních důvodů"
zavezou někam ke všem čertům...
Prostě sem raději malé zásilky -
rozhodně ne stolní počítač !!!

Tohle preferuji - tady se stavím když jdu nakupovat - a "otevřeno" je furt !!

nebo

MobilMax
Brno - Královo Pole, 612 00
Palackého třída 48
 Identifikátor pobočky: 46
zásilky JEN do 5kg

"normální prodejna" - tedy s obsluhou

nebo
(tohle mám sice trochu dál, ale "berou" všechno)
 

OKAY elektro
Brno, Královo Pole 612 00,
Cimburkova 593
 Identifikátor pobočky: 27818
zásilky do 15kg
opět "normální prodejna" - tedy s obsluhou

 

Vinotéka Tábor DeGusta
Brno, 602 00,
Tábor 46d
 Identifikátor pobočky: 10211
zásilky do 15kg
opět "normální prodejna" - tedy s obsluhou

 


A pro případ, že preferujete  balíkovnu

  • Velikost     až do 50 x 50 x 50 cm
  • Váha     až do 15 kg
     


    Brno AlzaBox Kaufland Ponava

    Sportovní  594/21, 
    Ponava, Brno, 612 00

    je to zase BOX, takže opět platí
    Pozor !
    Velikost balíku max 50 x 50 x 50 cm
    a raději ještě o trochu méně - jinak mi to z "organizačních důvodů"
    zavezou někam ke všem čertům...
    Prostě sem raději malé zásilky - rozhodně ne stolní počítač !!!

    Tohle opět preferuji - i tady se stavím když jdu nakupovat - a "otevřeno" je furt !!

    nebo druhý box, jen o zastávku dál (a mají v něm většinou volné místo)

    Brno Penguin Box Tesco Ponava
    Cimburkova, 
    Ponava, Brno, 612 00

    Jinak vše prakticky stejné jako minule

    nebo
     

    Brno-Ponava Multi brend
    Střední 624/36, 
    Ponava, Brno, 612 00
    "normální prodejna" - tedy s obsluhou


    A pro případ, že preferujete  PPL

    PBOX BRN
    U Červen.mlýna

    U Červeného mlýna 64/1, 61200 Brno

    nebo
     

    COLORBETAFINIŠ
    Štefánikova 139/72, 
    Ponava, Brno, 612 00
    "normální prodejna" - tedy s obsluhou


    A pro případ, že preferujete  DPD

     

    AlzaBox Sportovní Brno
    (Kaufland)

    Sportovní 594, 60200 Brno
     

    DPD box Brno Veveří - Lidická

    Lidická 965/31, 60200 Brno

     

    OKAY 1046 Brno

    Cimburkova 593/4, 61200 Brno
    "normální prodejna" - tedy s obsluhou

     

    Proč uvádím víc možností? no pro případ, že mají zrovna někde dovolenou nebo jsou přeplnění :-)

    A ještě drobný detail - prosím, pokud mi zasíláte něco "na dobírku",
    pak jedině do "normální prodejny" - s obsluhou.
    Nepoužívám mobilní bankovnictví - a bez něj bych v BOXU nemohl zaplatit.

  • Nemůžete se k nám dovolat?

    Opravy poškozených či zavirovaných počítačů, rekonstrukce, modernizace, počítače na zakázku

    Umřel vám počítač?

    Natáhl brka - zaklepal bačkorama - už ani neškytne?
    A nepomáhá ani dejchání z úst do úst?

    Potom je nejvyšší čas vzít ho k nám.


    Máme k dispozici nejmodernější specializovanou techniku a určitě ho oživíme a postavíme na nohy.

    Servis a opravy počítačů, notebooků
    a další výpočetní techniky

     

    Anebo - je nemocný ? nachlazený ?

    Má horečku ? bolí ho hlava ? kašle a má rýmu ?

    A možná je jen starý, líný a potřebuje něco na povzbuzení !!

    Od toho jsme tady - léčit počítače je naše práce !

    Anebo je zavirovaný?

    Opravy poškozených či zavirovaných počítačů, rekonstrukce, modernizace, počítače na zakázku

    Leze po něm samá breberka - malware, spyware, adware, ramsomware?

    Vemte ho k nám !

    My už ho vyléčíme !

    My sme totiž vočkovaný a chráněný !!